Terminalarbetare till Dhl Freight i Luleå!

Publiceringsdatum: 2026-10-16

Är du intresserad av att jobba inom transport, distribution, lager? Ett spännande jobb som terminalarbetare hos StudentConsulting Sweden AB (publ) väntar på dig - varför inte söka idag? Sök nu om du är intresserad av att arbeta deltid hos StudentConsulting Sweden AB (publ) under 6 månader eller längre. De letar just nu efter nya medarbetare.

Luleå är platsen där denna position är ledig. StudentConsulting Sweden AB (publ) söker för närvarande efter ambitiösa individer som vill utvecklas i rollen som terminalarbetare. Kolla in deras sju lediga tjänster och se om du har vad som krävs för att bli en del av deras team. Bli en del av teamet hos StudentConsulting Sweden AB (publ) som terminalarbetare genom att ansöka senast söndag den första november 2026.


Jobbannons

Är du studerande eller arbetar minst 50%? Söker du efter ett fysiskt extrajobb i ett härligt team? Då kan detta vara något för dig!

Som terminalarbetare hos Dhl Freight så kommer du vara en viktig medarbetare i teamet. Ni är flera kollegor som tar hand om allt inkommande och utgående gods samt sortering/förflyttning av pall till rätt linje.

I dina arbetsuppgifter ingår hantering av gods och paket. Det finns även möjlighet att lära sig fler arbetsuppgifter. Arbetet pågår främst vardagar där de flesta arbetspassen är 06-09 eller 13.30-18.30. Detta är ett bemanningsuppdrag där du är anställd av oss på StudentConsulting och jobbar som uthyrd konsult hos Dhl Freight. Vi erbjuder en trygg anställning och är kollektivavtalsanslutna samt följer transportavtalet-terminal.

Du som söker är student på minst 50% med minst 1 år kvar på dina studier, med fördel längre, alternativt har du ett annat deltidsjobb på minst 50% som passar med arbetstiderna ovanför.

Som bemanningskonsult hos oss på Student Consulting så har du alltid din konsultchef nära till hands för frågor eller funderingar, samt en trygg anställning och arbetsplats. Du väljer själv hur många pass du har möjlighet att ta genom att registrera din tillgänglighet i vår app, varpå vi bokar ut dig. Vi vill att du ska kunna jobba minst 1-2 pass i veckan

DETTA SÖKER VI

Vi söker dig som gillar ett fysiskt arbete och har lite arbetserfarenhet, gärna inom liknande uppgifter. 

Du bör även:

  • Vara lättlärd och stresstålig
  • Ha hög arbetsmoral och ansvarstagande
  • Trivs med fysiskt arbete
  • Ha tidigare erfarenheter inom lager/logistik (meriterande)
  • Behärska svenska i tal/skrift eftersom instruktioner, rutiner, fraktdokument är skrivna på svenska
  • Vara flexibel då det kan komma in pass med kort varsel

Vi ser fram emot din ansökan så snart som möjligt. Urval sker löpande och tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdatum. Vid frågor om tjänsten så är du välkommen att kontakta ansvarig rekryterare Emilia Bergstedt. Emilia.bergstedt@studentconsulting.com

Om jobbet

Antal tjänster7
ArbetstidDeltid
FöretagsnamnStudentConsulting Sweden AB (publ)
LönFast månads- vecko- eller timlön
Omfattning6 månader eller längre
Organisationsnummer5566747449
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeTerminalarbetare
YrkesområdeTransport, distribution, lager

Ansökan

StudentConsulting Sweden AB (publ) söker sju personer till denna tjänst som terminalarbetare med placerings i Luleå. Om det låter intressant att arbeta som terminalarbetare hos StudentConsulting Sweden AB (publ) skickar du in din ansökan senast 2026-11-01.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »