CE-Chaufförer till Gävle

Publiceringsdatum: 2026-03-17

Vill du arbeta inom transport, distribution, lager-branschen? MP Åkeritjänster AB är på jakt efter en skicklig fjärrbilsförare och du kan vara rätt person för jobbet. Vill du arbeta heltid hos MP Åkeritjänster AB? Just nu letar de efter någon som vill ha en tjänst tills vidare.

För detta jobb är Gävle den angivna tjänsteorten. MP Åkeritjänster AB behöver fler anställda som stödjer arbetet inom fjärrbilsförare. Kolla in deras tre lediga tjänster för att se om du har vad som krävs. Låt MP Åkeritjänster AB hjälpa dig att uppnå dina karriärmål som fjärrbilsförare! Ansök seast tisdag den fjortonde april 2026.


Jobbannons

Jobba hos ett MP Åkeritjänster som kan chaufförsyrket. Vi behöver bli fler!

MP Åkeritjänster fortsätter att växa och vi söker nu flera CE-chaufförer till Gävle. Vill du vara med på vår fortsatta resa inom transport och logistik är du varmt välkommen att söka till oss.

Sista ansökan skickas i den 14 april!

Arbetsuppgifter

Verksamheten i Gävle söker vi chaufförer med CE-behörighet för uppdrag hos våra kunder inom transport och logistik.

Arbetet består främst av dagskörningar, men nattkörningar kan också förekomma beroende på uppdrag.

Arbetet innebär mycket kundkontakt och du blir en viktig del av vår service mot våra kunder. Vi söker därför dig som är professionell i ditt bemötande och tar stort ansvar i ditt arbete.

Kvalifikationer

Vi ser gärna att du har erfarenhet från yrket och är en positiv person som är noggrann i dina arbetsuppgifter. Du är kvalitetsmedveten, ansvarstagande och flexibel.

För tjänsten krävs att du har

  • CE-körkort
  • Digitalt förarkort
  • YKB
  • Truckkort
  • ADR styckegods (grund)

Du behärskar svenska i tal och skrift, eftersom kommunikationen med kollegor och kunder är en viktig del av arbetet. Vi lägger även stor vikt vid personlig lämplighet.

Om oss

MP Åkeritjänster har huvudkontor i Borlänge och är en bemanningskoncern specialiserad på transport och logistik. Vi finns idag i Borlänge, Gävle, Örebro, Helsingborg, Jönköping och Västerås och fortsätter att växa.

Idag är vi cirka 150 medarbetare i Sverige och är branschens ledande kompetensföretag inom vår nisch – bemanning av yrkeschaufförer inom transport och logistik.

Företaget startades 2007 och är en auktoriserad bemanningskoncern, vilket är en trygghet för både våra medarbetare och kunder.

En sak som gör oss lite unika är att många av våra tjänstemän själva är chaufförer eller har arbetat många år som chaufförer. Det gör att vi har en god förståelse för hur arbetet ser ut ute på vägarna och hos våra kunder – något som våra chaufförer uppskattar.

Övrigt

  • Heltid
  • Lön enligt kollektivavtal
  • Referenser önskas

Det finns även möjlighet till extrajobb vid annan huvudsaklig sysselsättning eller efter pension.

Kontakt

Har du frågor är du varmt välkommen att kontakta:

Mats Eklöf

Platschef Gävle – MP Åkeritjänster

026-45 50 451

mats@akeritjanster.se

Om jobbet

Antal tjänster3
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnMP Åkeritjänster AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
OmfattningTills vidare
Organisationsnummer5591533418
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeFjärrbilsförare
YrkesområdeTransport, distribution, lager

Ansökan

MP Åkeritjänster AB söker tre personer till denna tjänst som fjärrbilsförare med placerings i Gävle. Om det låter intressant att arbeta som fjärrbilsförare hos MP Åkeritjänster AB skickar du in din ansökan senast 2026-04-14.

Källa: Arbetsförmedlingen

Relaterade jobb

Barn- och ungdomsinstruktörer Dans till Nordic Wellness Gävle

Sportlife M W AB söker en person till tjänsten som idrottsinstruktör/idrottstränare i Gävle.

2026-04-28

Mer info

Lagerarbetare till Partykungen i Gävle | Extrajobb

Manpower AB söker åtta personer till tjänsten som lagerarbetare i Gävle.

2026-04-29

Mer info

Mystery Shoppper sökes till besök i Gävle

HS Brands Nordics AB söker en person till tjänsten som intervjuare, opinionsundersökning i Gävle.

2026-04-26

Mer info