Publiceringsdatum: 2026-10-14
Skulle du vilja jobba inom yrken med social inriktning? Här är din möjlighet att bli en del av teamet hos Mejdej-Kooperativet genom att arbeta som personlig assistent. Att bo i närheten av Ängelholm kan vara en fördel för denna position, så om du redan bor i området bör du överväga att söka jobbet.
Mejdej-Kooperativet behöver fler anställda som stödjer arbetet inom personlig assistent. Kolla in deras lediga tjänst för att se om du har vad som krävs. Du har fortfarande tid att söka jobbet som personlig assistent hos Mejdej-Kooperativet om du sickar in din ansökan senast sista ansökningsdag som är fredag den trettonde november 2026.
Jag är en kille på 30 år som bor i egen lägenhet i Ängelholm. Min vardag är fylld av kreativa projekt, matlagning, bakning och utflykter.
Nu söker jag en timvikarie som kan arbeta vid behov. För rätt person kan det längre fram finnas möjlighet till en fast tjänst.
Hos mig är ingen dag riktigt den andra lik. Jag har ofta flera kreativa projekt på gång och tycker om att prova idéer och utveckla sådant jag är intresserad av. Jag gillar också att cykla på min tandemcykel, hjälpa till i köket och hitta på utflykter.
Jag tycker om att vara delaktig och göra saker själv. Din uppgift är att stötta mig på rätt sätt, hjälpa mig att skapa struktur och ge mig förutsättningar att lyckas med det jag vill göra. Ibland handlar det om att vägleda mig genom en aktivitet, ibland om att hjälpa mig förstå vad som händer omkring mig.
Jag har mina rutiner som jag trivs med, men också många idéer och intressen att utforska. På kvällarna tar jag gärna en biltur och på helgerna tycker jag om att komma ut på utflykter. Jag har ofta egna förslag på vart vi ska åka – tillsammans ser vi till att det blir en bra upplevelse!
Jag söker dig som är nyfiken på människor och tycker att det är viktigt att förstå personen bakom det man ser. Du är lugn och trygg i dig själv. Du är tydlig och bra på att skapa struktur, samtidigt som du har tålamod, är lyhörd och uppmuntrar mina idéer.
Jag har autism och en intellektuell funktionsnedsättning. Du behöver inte ha tidigare erfarenhet av autism – din personlighet, din vilja att förstå mig och ditt sätt att bemöta mig är viktigast. Du får introduktion och handledning så att du lär dig hur jag vill ha det och hur du bäst kan stötta mig.
Jag har en egen bil som mina assistenter kör. Därför behöver du ha B-körkort och känna dig trygg bakom ratten. Eftersom jag tycker om pälsdjur bör du inte vara allergisk mot dem.
Vi söker dig som kan arbeta vid behov. Arbetstiderna varierar och kan omfatta dag-, kvälls- och helgpass samt nattpass med jour. För rätt person kan det längre fram finnas möjlighet till en fast tjänst
Det här kan passa dig som söker ett meningsfullt extrajobb och har möjlighet att arbeta när behov uppstår. Det viktigaste är att vi fungerar bra tillsammans och att du vill bidra till en trygg, innehållsrik och självständig vardag för mig.
Skicka in din ansökan med personligt brev, CV, referenser och eventuellt löneanspråk.
Före erbjudande om anställning önskar vi att du uppvisar ett registerutdrag från Polismyndigheten.
Skicka din ansökan till: jobbansokan@mejdej.se och ange ref.nr 186-2026 i ansökan.
Rekrytering sker löpande.
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Företagsnamn | Mejdej-Kooperativet |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Organisationsnummer | 8382017070 |
| Typ av anställning | Behovsanställning |
| Yrke | Personlig assistent |
| Yrkesområde | Yrken med social inriktning |
Mejdej-Kooperativet söker en person till denna tjänst som personlig assistent med placerings i Ängelholm. Om det låter intressant att arbeta som personlig assistent hos Mejdej-Kooperativet skickar du in din ansökan senast 2026-11-13.
Källa: Arbetsförmedlingen