Publiceringsdatum: 2026-01-08
Är du intresserad av att jobba inom yrken med social inriktning? Göteborgskooperativet För Independent Living, Gi söker just nu efter en personlig assistent och du kan vara den de letar efter. Göteborgskooperativet För Independent Living, Gi söker någon som vill arbeta deltid under 6 månader eller längre. Kanske är det du?
Uddevalla är platsen där detta jobb har sin tjänsteort. Göteborgskooperativet För Independent Living, Gi söker för närvarande efter ambitiösa individer som vill utvecklas i rollen som personlig assistent. Kolla in deras tre lediga tjänster och se om du har vad som krävs för att bli en del av deras team. Här är chansen att bli en del av Göteborgskooperativet För Independent Living, Gi och jobba som personlig assistent! Ansök senast torsdag den tjugonionde januari 2026.
Vi söker dig som vill arbeta som personlig assistent.
Du måste kunna tala och förstå svenska bra, eftersom många tjänster kräver att du skall tolka den personen du arbetar för.
Just nu har vi allt från timanställningar, extrajobb på kvällar och helger och tjänster på 30-70 % som rullar på så länge assistansuppdraget varar. Vi har sällan tjänster som bara innebär arbete på dagtid på vardagar.
Vi på rekryteringsavdelningen kommer att göra ett urval bland inkomna ansökningar och matcha lämpliga kandidater med någon av de assistansberättigade i GIL som just nu söker personal.
Att arbeta som personlig assistent kan många gånger vara olikt andra arbeten. Hur det blir beror på vem du jobbar hos och vem du är. Ni väljer varandra och bygger upp en relation som känns bra för båda. För många är tidigare arbetslivserfarenhet och utbildningar ganska ointressant, utan oftast handlar det om personkemi.
Arbetsuppgifterna för en personlig assistent beror på vem man jobbar hos. Somliga behöver mycket hjälp med kroppen, andra med knoppen. Vissa festar hårt, reser långt, har många barn. Somliga pluggar, andra jobbar. Någon hänger ofta i stallet, andra gillar hockey. Någon tycker om att måla, en annan älskar prinsesstårtor. Somliga är tystlåtna, andra snacksaliga.
Om du är intresserad av att jobba som personlig assistent i GIL, så skickar du in ett personligt brev, ditt CV och svarar på videofrågorna samt urvalsfrågorna.
GIL samordnar personlig assistans sedan 1989. Kooperativet har arv från Independent Living-rörelsen, som utgår från principen att den som har en funktionsnedsättning själv bäst vet hur den vill leva sitt liv. I normalfallet är den assistansberättigade själv assistenternas närmsta chef, eller så utses en person som har särskilt ingående kunskaper om den assistansberättigade.
Som personlig assistent stödjer du en person med funktionsnedsättning att leva det liv hen själv vill leva. För att få och behålla kompetenta och nöjda assistenter satsar vi på utbildning och event. Vi tror att utveckling och att möta andra leder till motiverade och trygga assistenter som trivs och tycker att det är roligt att arbeta hos oss.
Skicka in din ansökan så snart som möjligt då urval sker löpande! Lycka till!
| Antal tjänster | 3 |
|---|---|
| Arbetstid | Deltid |
| Företagsnamn | Göteborgskooperativet För Independent Living, Gi |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | 6 månader eller längre |
| Organisationsnummer | 7164446762 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Personlig assistent |
| Yrkesområde | Yrken med social inriktning |
Göteborgskooperativet För Independent Living, Gi söker tre personer till denna tjänst som personlig assistent med placerings i Uddevalla. Om det låter intressant att arbeta som personlig assistent hos Göteborgskooperativet För Independent Living, Gi skickar du in din ansökan senast 2026-01-29.
Källa: Arbetsförmedlingen
Göteborgskooperativet För Independent Living, Gi söker fem personer till tjänsten som personlig assistent i Göteborg.
2026-01-04
Mer infoGod Assistans i Mitt AB söker en person till tjänsten som personlig assistent i Ekerö.
2026-01-08
Mer infoLibra Assistans AB söker en person till tjänsten som personlig assistent i Smedjebacken.
2025-11-21
Mer info