Publiceringsdatum: 2025-08-29
Funderar du på att söka jobb inom transport, distribution, lager? Vill du ta steget att arbeta som fjärrbilsförare hos MP Åkeritjänster AB? Nu har du möjligheten. MP Åkeritjänster AB söker någon som vill arbeta heltid under tills vidare. Kanske är det du?
För detta jobb är Örebro den angivna tjänsteorten. Om du letar efter en spännande karriär inom fjärrbilsförare-branschen, har MP Åkeritjänster AB just nu fem lediga jobb som kan vara av intresse. Du har fortfarande tid att söka jobbet som fjärrbilsförare hos MP Åkeritjänster AB om du sickar in din ansökan senast sista ansökningsdag som är måndag den tjugonionde september 2025.
MP Åkeritjänster växer och anställer i Örebro! Vill du vara med på vår resa?
Till Örebro söker vi flera chaufförer med CE-behörighet för uppdrag hos våra kunder inom transport och logistik. Den innebär att du bland annat kör lotstransporter eller livsmedelstransporter.
Arbetet innebär mycket kundkontakt och din roll är en viktig del av vår service.
Vi ser gärna att du har erfarenhet från yrket och är en positiv person som är noggrann i sina arbetsuppgifter. Du är kvalitetsmedveten, ansvarstagande och flexibel.
Som chaufför hos oss behöver du ha CE-körkort, YKB, truckkort och ADR styckegods. Du behärskar svenska i tal och skrift eftersom kommunikationen med kollegor och kunder är mycket viktig.
Vi fäster stor vikt vid personlig lämplighet.
Vi har huvudkontor i Borlänge och är en bemanningskoncern för transport & logistik. V finns i dagsläget Dalarnas, Gävleborgs, Örebros, Jönköpings samt Skåne län. Vi har de närmaste åren ambitiösa planer och ska vara branschens ledande kompetensföretag och vara rikstäckande. Idag är vi ca 140 medarbetare varav merparten varit anställda hos oss i många år.
Vi startade 2007 och är en auktoriserad bemanningskoncern vilket är en trygghet för våra medarbetare och kunder. 2023 startade vi platskontor i Örebro och idag är vi ett 20-tal medarbetare som kontinuerligt träffas och trivs med varandra.
--
Heltid, vi tillämpar provanställning.
Lön enligt kollektivavtal.
Referenser önskas.
Det finns även möjlighet till extrajobb vid annan huvudsaklig sysselsättning.
--
Har du frågor så hör gärna av dig till vår platschef i Örebro:
Michael Nordin
michael.nordin@akeritjanster.se
019-500 18 42
| Antal tjänster | 5 |
|---|---|
| Arbetstid | Heltid |
| Företagsnamn | MP Åkeritjänster AB |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | Tills vidare |
| Organisationsnummer | 5591533418 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Fjärrbilsförare |
| Yrkesområde | Transport, distribution, lager |
MP Åkeritjänster AB söker fem personer till denna tjänst som fjärrbilsförare med placerings i Örebro. Om det låter intressant att arbeta som fjärrbilsförare hos MP Åkeritjänster AB skickar du in din ansökan senast 2025-09-29.
Källa: Arbetsförmedlingen
Academic Work Sweden AB söker en person till tjänsten som lagerarbetare/terminalarbetare i Örebro.
2025-08-30
Mer infoStudentconsulting Sweden AB (Publ) söker två personer till tjänsten som väg- och anläggningsarbetare i Växjö.
2025-08-01
Mer infoStudentconsulting Sweden AB (Publ) söker två personer till tjänsten som truckförare i Stockholm.
2025-07-29
Mer info