Publiceringsdatum: 2025-12-29
Letar du efter anställning inom data/it? Studentconsulting Sweden AB (Publ) söker just nu efter en systemutvecklare/programmerare och du kan vara den de letar efter. Om du vill arbeta deltid hos Studentconsulting Sweden AB (Publ), har de just nu en tjänst 6 månader eller längre som kan passa dig.
Att bo i närheten av Linköping kan vara en fördel för denna position, så om du redan bor i området bör du överväga att söka jobbet. Studentconsulting Sweden AB (Publ) har just nu en ledig tjänst som systemutvecklare/programmerare. Om du vill ta din karriär till nästa nivå, ta en titt på deras jobbannons och se om jobbet passar dig! Låt Studentconsulting Sweden AB (Publ) hjälpa dig att uppnå dina karriärmål som systemutvecklare/programmerare! Ansök seast måndag den nionde februari 2026.
Är du student på en teknisk universitetsutbildning och söker ett roligt extrajobb där du kan dela med dig av dina IT-kunskaper samt inspirera unga och väcka deras intresse för teknik?
Nu har du chansen att vara en del av Cybersecurity Academy, ett initiativ drivet av Unga Forskare tillsammans med IBM och flera ledande IT-företag.
För Unga Forskare söker vi nu instruktörer som kan utbilda barn och unga i cybersäkerhet och programmering. Cybersecurity Academy arrangerar föreläsningar i cybersäkerhet på skolor, samt workshops i cybersäkerhet & programmering för ungdomar på fritiden. De utbildar barn och unga om vilka risker som finns online, samt hur man kan skydda sig online och tänka säkert. På våra workshops utbildar de även deltagarna i tekniska kunskaper och programmering. Föreläsningar och workshops hålls för barn & unga som går i mellanstadiet, högstadiet & gymnasiet. Oftast hålls de fysiskt, men ibland även digitalt.
Föreläsningar sker under skoltid på vardagar. En föreläsning är 60 minuter lång, men ibland bokar en skola in flera föreläsningar samma dag. Workshops sker framförallt under kvällar, helger och skollov. En workshop kan vara allt från några timmar, till en hel dag eller en vecka under skollov.
Du väljer själv om du vill jobba som både föreläsare och workshopledare, eller i bara en av rollerna. Du bestämmer även själv hur många föreläsningar och workshops du bokar in dig på under en termin.
Som ny instruktör kommer du att gå en kort utbildning innan du börjar arbeta. Under utbildningen gås materialet igenom som används i föreläsningar och workshops, men även utbildning i pedagogik och hur man talar inför grupp och engagerar unga.
Tjänsten ställer krav på din förmåga att leda grupper och ta initiativ i sociala sammanhang. Du ska ha förmåga att strukturera, planera och prioritera bland arbetsuppgifter samt att självständigt kunna ta initiativ och lösa problem.
Vi tror att du har lätt för att samarbeta med andra människor på olika nivåer, såväl som att hålla tydlig kommunikation både internt och externt. Du har en förmåga att leda ungdomar i klassrumssammanhang. Att vara flexibel och beredd att hoppa in där det behövs är en självklarhet för dig.
Prestigelös och lyhörd är ord som beskriver dig väl. Vi fäster stor vikt vid personlig lämplighet och tillämpar ett inkluderande synsätt som eftersträvar mångfald ur alla aspekter.
Om Unga Forskare:
Unga Forskare är en ideell organisation som engagerar unga i naturvetenskap, teknik och matematik. De erbjuder en plattform där ungdomar får möjlighet att utvecklas och inspireras till en karriär inom teknik och IT.
Sista ansökningsdag är 9de februari – men vi rekryterar löpande, så skicka gärna din ansökan så snart som möjligt!
Vid frågor, kontakta:
oscar.agestam@ungaforskare.se
| Antal tjänster | 1 |
|---|---|
| Arbetstid | Deltid |
| Företagsnamn | Studentconsulting Sweden AB (Publ) |
| Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
| Omfattning | 6 månader eller längre |
| Organisationsnummer | 5566747449 |
| Typ av anställning | Vanlig anställning |
| Yrke | Systemutvecklare/Programmerare |
| Yrkesområde | Data/IT |
Studentconsulting Sweden AB (Publ) söker en person till denna tjänst som systemutvecklare/programmerare med placerings i Linköping. Om det låter intressant att arbeta som systemutvecklare/programmerare hos Studentconsulting Sweden AB (Publ) skickar du in din ansökan senast 2026-02-09.
Källa: Arbetsförmedlingen
Studentconsulting Sweden AB (Publ) söker en person till tjänsten som systemutvecklare/programmerare i Karlskrona.
2025-12-29
Mer infoStudentconsulting Sweden AB (Publ) söker en person till tjänsten som systemutvecklare/programmerare i Luleå.
2025-12-29
Mer infoStudentconsulting Sweden AB (Publ) söker en person till tjänsten som systemutvecklare/programmerare i Borlänge.
2025-12-29
Mer info